Az aszteroida elsötétíti a csillagot

A Delta Ophiuchi megragadása ma este szabad szemmel látható

Az aszteroida elsötétíti a csillagot © Stellarium
felolvasta

Rendkívül ritka látvány látható az égen az égen: egy aszteroida elrepül a Delta Ophiuchi csillag mellett, és rövid ideig elsötétíti. Ez az úgynevezett okkuláció az egyetlen, amelyet szabad szemmel lehet megfigyelni ebben a században. Németország részeiről is látható.

Elvileg, az okkuláció nem más, mint egyfajta napfogyatkozás: egy csillag eltömődése egy előtte lévő égi test által. Kivéve, hogy ezen okkuláció esetén nem a hold megy át a nap előtt, hanem egy aszteroida, amely áthalad a Delta Ophiuchi csillagon, a Kígyó Hordozó csillagkép negyedik legfényesebb csillagán. A csillag, amely szintén Yed Prior (arab "első kéz") nevet viseli, az egyik viszonylag fényes csillag a nyári égbolton, 2, 7 magnitúdóval. Körülbelül 170 fényévnyire van tőlünk.

A földtől "csak" 300 millió kilométer távolságra azonban az asteroid (472) roma áthalad az égen. A körülbelül 50 kilométeres aszteroidát 1901-ben fedezte fel Luigi Carnera olasz csillagász. Körülbelül kilenc kilométer / másodperces sebességgel 2010. július 8–9-én éjjel jár el a Delta Ophiuchi mellett, és a csillagot maximum 5, 6 másodpercre sötétíti.

Látási útvonal Németországhoz © IOTA-ES

Látható a Ruhr-tól a Balti-tengerig

Az esemény egy keskeny, 50–70 kilométeres látótávolságon tekinthető meg, amely Bolíviától az Atlanti-óceán és Spanyolország között vezet Finnországba. Németországban az út a Ruhr-térség déli részétől Bréma és Hamburg útján a Balti-tengerig nyúlik. Az okkuláció megfigyelhető a Balti-tenger partján, Közép-európai nyári időszámítás körül 11.57.30 körül, a német-belga határon 11:57:59 óra körül. A Delta Ophiuchi csillag az napfogyatkozás idején körülbelül 30 fok magasságban áll a dél-délnyugati horizont felett.

Az ég Közép-Európa felett, 2010. július 8-án. ESA, amelyet a Plútó Projekt 8. útmutatójával készített

A Century esemény egyedi megfigyelési lehetőségeket kínál

Az alkalmak önmagában nem ritkák, de ezek többségét csak nagy felbontású távcsövekkel lehet megfigyelni. Másrészt egy olyan fényes csillag, mint a szabad szemmel látható Ophiuchi-csillag elzáródása évszázados esemény. A csillagászok számára az okkultációk jó módja annak, hogy többet megtudjanak a homályos tárgyakról. Különösen mivel az aszteroidák kicsik és sötétek, és ezért alig különböznek az űr hátterétől, ez gyakran az egyetlen esély a tulajdonságok, például méretük pontosabb meghatározására. Mivel a legtöbb tárgy sebessége jól ismert, az okkuláció időtartama átmérővel csökken. kijelző

Az IOTA-ES, az Okkuláció Megfigyelésének Nemzetközi Szervezetének európai részlege felkérte az amatőr csillagászokat, hogy nyújtsák be megfigyelési adataikat, hogy minél több mérést lehessen beszerezni. Ha több mint 400 csillagász követi ezt a hívást, a Roma-Ophiuchi válhat a csillagászati ​​történelem legnézettebb okkulációjává.

(ESA / IOTA-ES, 2010. július 8. - NPO)